Jaki jest najlepszy rozmiar obrusa?

Jaki jest najlepszy rozmiar obrusa?

24 marca 2022 Wyłączono przez Marcin Kalicki

Wybierając obrus na stół, warto zwrócić uwagę na wiele czynników, dzięki którym będzie on się właściwie komponował i na prezentowanym stole i w całości wnętrza. Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać, a jedną z nich jest wysokość obrusu względem krzeseł. Jeżeli obrusy będą zbytnio dotykały siedziska krzeseł, nie będzie to wyglądało zbyt efektownie. Poza tym podczas siadania można zsunąć obrus ze stołu i narobić przy tym wiele bałaganu.

Jaka wysokość obrusu jest optymalna?

Nawet decydując się na tanie obrusy, musimy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad estetyki. Jeżeli kupimy zbyt długi obrus, będzie on pomniejszał stół, a tym samym całość straci na elegancji. Istnieją także obrusy do ziemi, te jednak są zalecane do stolików okrągłych służących raczej jako ozdoba wnętrza. Jeżeli stół jest codziennie używany przez domowników, pamiętajmy aby jego rozmiar był adekwatny do rozmiaru samego stołu.

Z jakiego materiału powinien być zrobiony obrus?

Kupując obrusy, powinniśmy również zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny z jakiego są wykonane. Zbyt twardy czy też sztywny materiał, źle będzie się układał nawet na najbardziej wymiarowym stole, dodatkowo nie będzie się przy nim wygodnie siedziało. Jeżeli już musimy wybrać sztywny materiał, pamiętajmy aby jego rozmiar był nieco większy niż zwykle kupujemy, albowiem jego trudne ułożenie często skraca zamierzoną długość obrusu.

Kupując obrusy okrągłe pamiętajmy, że tutaj materiał powinien być bezwzględnie gładki i dobrze układający się. Tutaj nie będą pasować obrusy ze sztywnego płótna, które na okrągłym stole bardzo źle się układa. Także wielkość stołu ma znaczenie. Jeżeli na niewielki stół położymy zbyt duży i ciężki obrus, przytłoczymy jego kształt i wielkość, nie stwarzając zbyt efektownego wyglądu we wnętrzu.