Wady i zalety otwartej bankowości

Wady i zalety otwartej bankowości

26 maja 2022 Wyłączono przez Marcin Kalicki

Za pomocą jednej aplikacji możemy mieć dostęp do wielu kont bankowych, niezależnie od tego czy są to konta osobiste, firmowe czy oszczędnościowe, oraz w ilu bankach znajdują się te konta. Dzięki PSD2 API możemy z jednego miejsca robić zakupy, mieć wgląd w pełną historię transakcji, a także wykonywać wiele płatności cyklicznych i innych zadań związanych z pieniędzmi. Dlatego właśnie API banking jest tak korzystne dla wszystkich klientów korzystających z bankowości elektronicznej.

Jakie zalety ma otwarta księgowość?

Jak już wspomnieliśmy API bankowe ma wiele zalet, jedną z nich jest dostępność i elastyczność wielu produktów i usług finansowych z jednego miejsca, a co najważniejsze wszystkie te transakcje są w pełni bezpieczne.

W aplikacji można mieć dostęp do wszystkich kart płatniczych i przy robieniu zakupów wybrać tą najkorzystniejszą. Dzięki dostępności wszystkich produktów i usług bankowych w jednym miejscu, również możliwość sprawdzenia zdolności kredytowej klienta jest o wiele prostsza i szybciej można ją wykonać.

Czy bankowość otwarta ma wady?

Z pewnością każdy zapyta czy otwarte API bankowe ma jakieś wady. Mimo zapewnieniu o pełnym bezpieczeństwie, to banki i instytucje finansowe narażone są na najczęstsze ataki hakerów, dlatego API bankowe także jest na tego rodzaju ataki narażone. Mimo wszystko warto sprawdzić czym jest PSD2 API i jakie może przynieść klientowi korzyści.

Ciągłe zabezpieczenia i ochrona każdego klienta przed cyberatakami, to połowa sukcesu. Duże znaczenie ma także świadomość klientów, jakich danych i za pośrednictwem jakich kanałów komunikacji nie wolno podawać, aby nie paść ofiarą ataku hackerskiego w jednej z placówek bankowych bądź bezpośrednio w otwartej bankowości w aplikacji.