Sprzęt przydatny na ogrodzie i wyprawie

Sprzęt przydatny na ogrodzie i wyprawie

7 maja 2022 Wyłączono przez Marcin Kalicki

Niektóre sprzęty mogą się przydać zarówno w przydomowym ogrodzie jak i na wyprawie survivalowej. Maczety to obecnie jedne najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych w wielu dziedzinach. Są one wykorzystywane zarówno przez armię (wtedy są to specjalistyczne maczety wojskowe), przez uczestników różnorodnych wypraw (maczety survivalowe), jak i przez typowych posiadaczy działek lub ogrodów.

Ich niewątpliwą zaletą jest szerokie przeznaczenie oraz duża różnorodność. Każda osoba chcąca posiadać takie narzędzie może je wybrać w zależności od rodzaju i przeznaczenia (na przykład kukri, bolo, tanto, parang, billhook) i wiele innych. Jednak przed zakupem warto poznać ich historię i rozwój na przestrzeni lat.

Skąd się wzięły takie narzędzia?

Pochodzenie słowa „maczeta” nie jest jednoznaczne. Jedna z ciekawszych teorii głosi, iż narzędzie pochodzi z Hiszpanii, a sama nazwa „machete” pochodzi od „macho” (co w dosłownym tłumaczeniu oznacza młot kowalski). Z innych źródeł możemy dowiedzieć się, iż słowo „maczeta” pochodzi od „machaera” – słowa używanego przez starożytnych Rzymian na określenie miecza falcata.

Jaka jest prawda? Tkwi zapewne gdzieś po środku. Jednak jedno nie ulega wątpliwości – geneza tego słowa jest blisko związana z różnymi rodzajami broni.

Krótka historia maczet

Pierwsze narzędzia zbliżone wyglądem do maczety były używane już 3000 lat przed naszą erą. Jednak seryjna produkcja tych narzędzi rozpoczęła się dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. Wtedy też pojawiły się walcarki, które umożliwiły szybką i łatwą produkcję maczet. Wystarczyło zastosować gotowy arkusz.

Z narzędzi produkowanych przez firmę korzystali niemal wszyscy – osadnicy, rolnicy, tropiciele zwierząt, przewodnicy po dżungli, myśliwi i żołnierze. Dodatkowo firma eksportowała swój towar na wszystkie kontynenty, co sprawiło, iż maczeta stała się popularna w każdym zakątku świata. Dzisiaj jest wykorzystywana przez wiele osób.

Maczety to bardzo popularne narzędzia wykorzystywane w wojskowości, wyprawach survivalowych i ogrodnictwie. Ich wielość i różnorodność sprawia, iż są bardzo uniwersalne.