Podstawowe rodzaje ortez
28 kwietnia 2021Staw łokciowy narażony jest na wiele kontuzji – i to zarówno podczas uprawiania sportów, jak i wykonywania pracy czy zwykłych codziennych czynności. Dzieje się tak dlatego, iż ten staw charakteryzuje się skomplikowaną budową anatomiczną, co sprzyja jego kontuzjom i urazom. Z tego samego powodu jego leczenie i rehabilitacja także nie należą do najprostszych i często wymagają cierpliwości oraz zastosowania wielu metod.
Jedną z nich jest orteza na łokieć, która może być stosowana we wszystkich urazach, kontuzjach, dolegliwościach i stanach chorobowych niewymagających założenia gipsu. Każdy sklep ortopedyczny oferuje ich wiele typów i rodzajów (w tym także ortezy dla dzieci), co sprawia, iż można je dobrać do konkretnej potrzeby. Jakie są podstawowe rodzaje ortez?
Elastyczna orteza łokcia
Orteza na łokcia elastyczna to jedna z najbardziej powszechnych ortez, którą w swoim asortymencie posiada każdy sklep rehabilitacyjny. Jej podstawowym zadaniem jest wspieranie pracy stawu poprzez jego częściowe unieruchomienie. Dzięki temu staw i jego okolice są stabilne, krążenie krwi przyspieszone, a temperatura ciała odpowiednio uregulowana.
Ze względu na swoje właściwości orteza elastyczna najlepiej sprawdzi się w zespołach bólowych, umiarkowanych dolegliwościach łokcia, stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach, ostatnich fazach rehabilitacji (kiedy następuje przygotowaniu stawu do samodzielnej pracy), leczeniach uszkodzeń łokcia o różnym pochodzeniu oraz profilaktyce urazów (na przykład podczas uprawiania sportów).
Orteza z regulatorem kąta zgięcia
Drugi typ ortezy – z regulatorem kąta zgięcia – to zdecydowanie bardziej złożona konstrukcja. Ten typ ortezy stosuje się przede wszystkim po operacjach i złamaniach oraz przy zaawansowanych zespołach bólowych. Jej podstawowym zadaniem jest znaczne ograniczenie lub całkowite uniemożliwienie ruchu w stawie, co gwarantuje odpowiednią pozycję stawu łokciowego podczas terapii.
Każdy z wymienionych wyżej typów ortez jest stosowany w konkretnych przypadkach. O zastosowaniu jednej z nich każdorazowo powinien decydować lekarz.