Ogrzewanie na podczerwień bez tajemnic

Ogrzewanie na podczerwień bez tajemnic

20 czerwca 2022 Wyłączono przez Marcin Kalicki

Analizując możliwości różnych technologii grzewczych, coraz częściej słyszymy o popularności, jaką cieszą się promienniki podczerwieni sufitowe. Nawet, jeśli do niedawna nie zastanawialiśmy się nad ewentualnymi korzyściami wynikającymi z ich zastosowania, teraz musimy przyznać, że należy się nimi zainteresować.

Podobnie, jak wiele innych rozwiązań, panele na podczerwień sufitowe mają wiele zalet, które mogą przekonać nas do zainwestowania w nie. Powinniśmy jednak liczyć się również z tym, że nie wszystko, co jest związane z ich funkcjonowaniem, jest jednakowo atrakcyjne.

Co imponuje w ogrzewaniu na podczerwień?

Panele grzewcze sufitowe to przede wszystkim łatwość montażu i obsługi. Jeśli więc szukamy oszczędności, a jednocześnie mamy dość rozwiązań, których obsługa nawet specjalistom sprawia problemy – trudno o lepszą opcję. Plusem ogrzewania na podczerwień jest również to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem przyjaznym naturze.

Nie ma tu mowy o spalinach, a w powietrzu nie unosi się tak wiele alergenów, jak ma to miejsce w przypadku innych rozwiązań. Grzejniki sufitowe na podczerwień przyczyniają się też do znaczącego wzrostu temperatury odczuwalnej. Może być ona nawet o kilka stopni wyższa od tej, jaką pokazują termometry.

Przygotowanie do zakupu

Jeszcze przed podjęciem decyzji o inwestycji w ogrzewanie na podczerwień, warto uświadomić sobie, że nie będzie ono w stanie podgrzewać nam wody. Nie obniża to jego atrakcyjności, dobrze jest jednak mieć świadomość tego, że jest pewnym ograniczeniem. Decyzję o instalacji ogrzewania na podczerwień warto też podjąć po upewnieniu się, że pomieszczenia są dobrze izolowane termicznie. Tylko wtedy można cieszyć się jej wszystkimi atutami.