Jakie narzędzia przydadzą się na survival?

Jakie narzędzia przydadzą się na survival?

19 marca 2022 Wyłączono przez Marcin Kalicki

Są takie czynności, do których nie da się użyć noża albo siekiery – nóż jest za mały, a siekiera za duża. W takiej sytuacji przydają się maczety, które stanowią kompromis pomiędzy dwiema opcjami.

Tym bardziej, iż tego rodzaju sprzęt nie jest tylko przeznaczony dla zawodowców (na przykład maczety wojskowe lub maczety survivalowe), ale także dla osób, które chcą wyciąć krzaki, niewielkie drzewa lub po prostu popracować w ogrodzie. Okazuje się, iż są to bardzo przydatne narzędzia. Co warto o nich wiedzieć?

Dowiedz się, czym jest maczeta

Co określamy mianem maczety? Otóż jest to rodzaj długiego noża, którego cechą charakterystyczną jest poszerzenie w okolicach sztychu. Przeciętna długość głowni narzędzia waha się od 30 do 45 centymetrów, a jej grubość w większości przypadków nie przekracza 3 milimetrów. Standardowe maczety są przeznaczone przede wszystkim do karczowania krzaków, wycinania ścieżek czy typowych prac ogrodniczo – działkowych. 

Podstawowe rodzaje sprzętu

Maczety dostępne na rynku występują w wielu opcjach i rodzajach. Mówiąc o ich rodzajach trzeba wspomnieć przede wszystkim o kryterium przeznaczenia. W tym przypadku maczety dzielą się na maczety wojskowe (wykorzystywane przez żołnierzy podczas różnorodnych misji), maczety survivalowe (wykorzystywane podczas biwakowania i wycieczek w odległych terenach) czy zwykłe maczety ogrodowe (przydatne do przycinania gałęzi, skracania trawy czy przetrzebiania chaszczy).

Dodatkowo maczety występują w wielu różnorodnych opcjach. Tutaj warto wymienić kukri (do rąbania i cięcia drewna), billhook (do porządkowania zagajników oraz wycinania żywopłotów i winorośli), bolo (idealna do karczowania), parang (do wycinania wybujałej roślinności), tanto (do przebijania i cięcia) oraz wiele innych. Tak naprawdę każdy może wybrać taką maczetę, która będzie odpowiadać jego potrzebom.

Maczety to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wojskowego i survivalowego. Jednocześnie świetnie sprawdzi się do prac w ogrodzie. A ich różnorodność sprawia, iż każdy znajdzie coś dla siebie.