Dowiedz się, co to jest open banking

Dowiedz się, co to jest open banking

11 maja 2022 Wyłączono przez Marcin Kalicki

Warto bliżej spojrzeć na tematykę PSD2 API i zastanowić się co to właściwie jest otwarta bankowość i w jakim celu została stworzona. Jeżeli potrzebujesz takich zwykłych usług jak podgląd stanu konta, podgląd historii zawartych transakcji oraz możliwość robienia kilku przelewów z różnych kont bankowych na jednej platformie, to właśnie powstał API banking, dzięki któremu wszystkie tego rodzaju operacje możliwe są za pośrednictwem jednej prostej i intuicyjnej platformy. Otwarta bankowość w Polsce powstała w drugiej połowie 2019 roku, a mimo to wcale nie jest znana w środowisku klientów indywidualnych.

Kilka słów o API bankowym

Jak już wspomnieliśmy API bankowe jest nową technologią i działa w Polsce od niedawna. Wszystko po to aby wydajność rynków płatności w całej Europie była większa. Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z API bankowego, zyskamy naprawdę wiele korzyści. W jednym miejscu będziemy mogli dokonywać cyklicznych płatności i korzystać z usług wielu banków. Gdybyśmy chcieli bliżej spojrzeć na definicję otwartej bankowości, warto nazwać ją nowatorską, elastyczną i bezpieczną, a przy tym wyjątkowo korzystną dla klientów.

O co chodzi z otwartą bankowością?

Wiele osób nie wie o co chodzi z otwartą bankowością i po co została tego rodzaju technologia wprowadzona. Otwarte API bankowe to produkty i usługi bankowe, dostępne w nowoczesnej technologii i udostępniane podmiotom trzecim, gdzie podmiotem tym są inne banki, instytucje finansowe czy wszelkiego rodzaju serwisy płatnicze.

W chwili, gdy usługi bankowe znajdują się na jedne dostępnej aplikacji, może z niej korzystać więcej klientów, a klient indywidualny może korzystać z wielu usług w jednym miejscu, na przykład z płatności cyklicznych.