Czy firma może zyskać na wynajmie długoterminowym?

Czy firma może zyskać na wynajmie długoterminowym?

25 kwietnia 2022 Wyłączono przez Marcin Kalicki

Auta na abonament to stosunkowo nowa usługa. Coraz częściej wymienia się ją jednak jednym tchem obok leasingu finansowego i operacyjnego. Można z tego wywnioskować, że wynajem długoterminowy Mercedes zasługuje na rozpatrzenie także przez firmy, które dążą do tego do zwiększenia wykorzystywanej przez siebie floty. Warto przyjrzeć się zatem bliżej tej opcji i poznać płynące z niej korzyści.

Jak firma zyska na wynajmie długoterminowym?

Wynajem długoterminowy aut to ciekawa oferta, która trafia do przekonania przede wszystkim tym podmiotom, które mają świadomość tego, jak duże znaczenie ma optymalizacja kosztów. Zakup pojazdów firmowych jest zawsze dużym wydatkiem. Jednych podmiotów zwyczajnie nie stać na ich ponoszenie, w przypadku innych nie ma nawet takiej potrzeby. Wynajem długoterminowy to przewidywalność kosztów, trudno więc o rozwiązanie lepiej sprawdzające się wtedy, gdy próbuje się planować firmowe wydatki długoterminowe.

Jego ogromnym atutem jest również to, że najem długoterminowy dla firm pozwala na łatwiejsze zarządzanie flotą. Nie wiąże się z koniecznością wyznaczania pracowników odpowiedzialnych za przeglądy aut flotowych. Stosując pewne uproszczenie można mówić o tym, że flota do pewnego stopnia zarządza się sama.

Opłacalność podatkowa wynajmu długoterminowego

Mówiąc o korzyściach czerpanych z aut na abonament nie można zapominać także o korzyściach podatkowych. Mają one swoje źródło w tym, że miesięczna rata może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, za wynajmem długoterminowym przemawia także to, że łatwo można wyliczyć wydatki powiązane z samą eksploatacją pojazdu. Rata jest stała, jej wysokość jest zaś negocjowana w momencie podpisywania umowy. Nie ma więc mowy o dodatkowych wydatkach, które wstrząsnęłyby długoterminowymi planami firmy.